Czy warto bujać w obłokach?

Data dodania:

Przygotowując dla Was ten artykuł, z ciekawości sprawdziłam, co o bujaniu w obłokach mówią inni. I wiecie co? Jedni stanowczo mówią – „tak, rób to, potrzebujesz tego”, inni – „w żadnym wypadku, trzymaj umysł na wodzy”. Mówią też, że to oznaka inteligencji, podczas gdy druga strona sugeruje, że to zaburza naszą pamięć. Jedni i drudzy podpierają się nauką i badaniami. Gdzie więc leży prawda?

Korzyści bujania w obłokach
☁☁☁ Pomaga spojrzeć na daną sytuację z zupełnie innej perspektywy.
☁☁☁ Pobudza kreatywność, a kreatywność może wpływać na efekty podejmowanych działań.
☁☁☁ Relaksuje, pozwala na odstresowanie się.
☁☁☁ Marzenia mogą stać się celami.

Trudności związane z bujaniem w obłokach
❌❌❌ Rozproszenie może wływać na spadek efektywności.
❌❌❌ Wrażenie „nieobecności” może mieć wpływ na relacje z ludźmi – rozmówca może mieć poczucie, że go nie słuchamy/nie lubimy/nie jesteśmy zainteresowani.
❌❌❌ Trudno podjąć decyzję – szkoda nam odrzucać inne możliwości, bo jesteśmy z nimi związani emocjonalnie.
❌❌❌ Zdarza się, że nie zwracamy uwagi na potencjalne ryzyko i zagrożenia.

W takim razie warto bujać w obłokach? No cóż, nie zdziwi Was więc pewnie to, że najlepiej byłoby znaleźć złoty środek – nie rezygnować z bujania w obłokach, ale też nie siedzieć w tych chmurach 24h/dobę. Jak to zrobić?

Daj sobie czas na bujanie w obłokach. Co to znaczy? Pozwól sobie na aktywności sprzyjąjące kreatywności – podejmuj aktywność twórczą – rysuj (nawet same szlaczki!), śpiewaj, tańcz, pisz ręcznie, zadbaj o aktywność fizyczną. Jeśli tego nie robisz, nie dajesz sobie takiej przestrzeni, możesz rozpraszać się w ważnych momentach, przy zadaniach, w których potrzebujesz pełnego skupienia.
Pracuj nad koncentracją. Znajdź sposób na to, by Twoja koncentracja w danym momencie była na jak najwyższym poziomie. Mogą to być ćwiczenia oddechowe lub kreatywne, odpowiednia muzyka lub białe szumy, komfortowe miejsce, wyciszone telefon itp.
Naucz się radzić sobie z rozpraszaczami. Przy aktualnym tempie życia bardzo Ci się to przyda. Nawet jeśli na co dzień pracujesz nad koncentracją, może się zdarzyć nagłe rozproszenie. Znajdź sposób, który szybko pozwoli Ci się w szybkim tempie znów skoncentrować – np. 5 minut przerwy, kilka przysiadów, konkretna piosenka, zamknięcie oczu na 2 minuty.
✅ Zapisuj swoje refleksje i pomysły – nawet jeśli czujesz,że aktualnie bujasz w obłokach, Z jakiegoś powodu akurat to chodziło Ci po głowie, prawda? Zapisuj hasła, rób obrazki i wracaj do nich. Może się okazać, że w tych chmurach znalazłeś jakąś podpowiedź związaną z nurtującym Cię tematem, jakąś inspirację do działania.
Spędzaj czas z twórczymi ludźmi. Przyda się to zwłaszcza tym, którzy chcą popracować nad swoja kreatywnością. To ludzie z Twojego otoczenia będą Cię pobudzać do działania lub Cię stopować.

Czy namawiam do bujania w obłokach? W sumie trochę tak ? Nie chodzi mi o to, by z człowieka twardo stąpającego po ziemi stać się marzycielem. Ani o to, by nie przyjmować argumentów, nie zwracać uwagi na fakty i zupełnie nie myśleć racjonalnie. W żadnym wypadku! Chcę zachęcić Cię do tego, żeby spojrzeć na świat nieco inaczej, otworzyć się na nowe możliwości, puścić wodze fantazji – choć raz na jakiś czas. I nie traktować tego jako coś złego! Linus Pauling powiedział, że „Najlepszy sposób na znalezienie dobrego rozwiązania, to mieć wiele pomysłów”. A trudno nam wymyślać nowe pomysły, kiedy myśli się schematami, prawda?

Psychologia, Refleksje więcej Inne kategorie:

Więcej wpisów

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.